Legszebb megye Baranya, avagy: Hol születnek a válogatott gólvágók?
2014.02.24. 23:23
Noked-Lee bajtárs kiváló cikkein fölbuzdulva úgy döntöttem, hogy én is megcsinálom a saját, fölösleges adatokat tartalmazó, hiánypótló térképeimet.
A magyar fociválogatott tavaly ősszel elszenvedett katasztrofális vereségei után nagyon sokan nagyon sok mindent mondtak arról, hogy mi a sikertelenség oka. Esett szó az utánpótlásképzésről, a pszichológia felkészítésről, a motivációról, a technikai és taktikai tudásról, illetve mindezek hiányáról. Azt azonban tudtommal még senki nem vizsgálta meg, hogy honnan, az országnak mely részéből származnak a labdarúgók, akik a válogatottat alkották és alkotják, tehát akik sikertelenség vagy siker legfőbb okozói. A válogatott játékosok születési helyének számbavétele, listázása azonban nagyon is indokolt! Elképzelésem szerint ez lehetne az alapja a sportági támogatások elosztásának, hiszen teljesen egyértelmű, hogy azoknak a városoknak, megyéknek a focija érdemel több pénzt, ahol a születő gyermekek statisztikailag nagyobb eséllyel lehetnek majd magyar válogatott labdarúgók. Bátran leírom: Futballtámogatást földrajzi-genetikai alapon!
Kutatómunkám során a rendszerváltás után, ha úgy tetszik a Harmadik Köztársaság fennállása idején lejátszott tétmeccseket elemeztem, 1990-től 2013-ig. Tétmeccsek alatt természetesen az Eb- és vb-selejtezőket értem. Ebből adódóan az első vizsgált meccsek az 1990 őszén lejátszott Eb-selejtezők, míg az utolsók a tavaly őszi vb-selejtezők.
Mivel a focit gólra játsszák, figyelmemet a gólszerzőkre irányítottam. Véleményem szerint egy tétmeccsen szerzett gól a biztos tanújele annak, hogy az adott játékos valóban válogatott szintű.
Az elmúlt 24 évben a válogatott 112 tétmeccset játszott, ezeken, az öngólokat nem számítva, 148 gólt szerzett. A 148 gólt összesen 51 labdarúgó jegyzi. Az első térkép az utóbbi 24 évben a válogatottban tétmeccsen gólt szerző labdarúgók születési helyeit szemlélteti, megyék szerint. Hozzá kell tenni, hogy az 51 gólszerzőből 4-en Magyarország mai határain kívül születtek, 3-an a Kárpát-medencében, egyvalaki pedig Nigériában.
Világgossárga: 1 gólszerző a megyéből. Sárga: 2 gólszerző. Narancssárga: 3 gólszerző. Piros: 6 gólszerző. (Budapest: 17 gólszerző.)
A fenti térkép, bár jól behatárolja, hogy hol születnek a legjobb labdarúgók, nem nyújt igazán pontos képet. Csináltam tehát még egy, sokkal árnyaltabb képet nyújtó térképet, amely a válogatottban elért gólok számát szemlélteti, vagyis azt, hogy az adott megyében született, gólt szerző játékosok összesen hány gólt értek el az elmúlt 24 évben. Itt még jobban kidomborodik, hogy melyik megye volt igazán hasznos a nemzet számára.
Halványkék: 1-2 gól. Világoskék: 3-5 gól. Kék: 6-10 gól. Sötétkék: 10+ gól. (Budapest: 45 gól.)
Az sajnos egyértelműen látszik, hogy Budapes kiemelkedik a mezőnyből, arányaiban lélekszámát messze meghaladva képviselteti magát mindkét összesítésben (17/51, 45/148). Szívet melengető azonban Baranya és Komárom-Esztergom tündöklése, mind a gólt szerző játékosok, mind az elért gólok számát tekintve.
Ceterum censeo: Veszprém és Heves egy fillért nem érdemel a focira elkülönített állami pénzből!
A gólt jegyző játékosok listája a születési helyükkel.
18 gól: Gera Zoltán (Pécs)
7 gól: Illés Béla (Sárvár)
Kiprich József (Tatabánya)
Rudolf Gergely (Nyíregyháza)
Szabics Imre (Szeged)
6 gól: Dzsudzsák Balázs (Debrecen)
Szalai Ádám (Budapest)
Torghelle Sándor (Budapest)
Sebők Vilmos (Budapest)
5 gól: Lisztes Krisztián (Budapest)
Koman Vladimir (Ungvár, Kárpátalja)
4 gól: Horváth Ferenc (Budapest)
Fehér Miklós (Tatabánya)
3 gól: Kovács Kálmán (Budapest)
Halmai Gábor (Székesfehérvár)
Huszti Szabolcs (Miskolc)
Juhász Roland (Cegléd)
Hajnal Tamás (Esztergom)
2 gól: Détári Lajos (Budapest)
Nyilas Elek (Budapest)
Klausz László (Tatabánya)
Dárdai Pál (Pécs)
Mátyus János (Győr)
Korsós Attila (Győr)
Kenesei Krisztián (Budapest)
Rajczi Péter (Lengyeltóti)
Priskin Tamás (Észak-Komárom, Szlovákia)
Buzsáky Ákos (Budapest)
Vanczák Vilmos (Miskolc)
Böde Dániel (Szekszárd)
1 gól: Diszt László (Baja)
Lőrincz Emil (Budapest)
Szalma József (Tatabánya)
Bognár György (Baja)
Vincze István (Tatabánya)
Orosz Ferenc (Budapest)
Urbán Flórián (Budapest)
Kovács Zoltán (Budapest)
Pisont István (Orosháza)
Hrutka János (Budapest)
Sebők József (Keszthely)
Egressy Gábor (Budapest)
Sowunmi Thomas (Lagos, Nigéria)
Böőr Zoltán (Debrecen)
Kovács Péter (Salgótarján)
Takács Ákos (Budapest)
Feczesin Róbert (Dabas)
Tőzsér Dániel (Szolnok)
Lipták Zoltán (Salgótarján)
Németh Krisztián (Győr)
Nikolics Nemanja (Zenta, Vajdaság)
*
(Töredelmesen be kell vallanom, csak a poszt megírása után döbbentem rá, hogy csakúgy, mint a Schwarzenegger-féle Emlékmásnak, kutatásomnak is két értelmezése van. Lehetséges ugyanis, hogy éppenséggel pontosan azoknak a területeknek a fiaiból kellene a válogatott focistákat toborozni, amelyek az utóbbi 24 év sikertelenségében közvetlenül nem érintettek.)
Szerző: Kiflee
10 komment
Címkék: magyarfoci magyar foci nemzeti sorskérdések tétmeccsen gólt szerző játékosok fölösleges adatok gera zoli legnagyobb király legszebb megye baranya
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
a Viking 2014.02.24. 23:48:45
Noked-Lee 2014.02.25. 06:20:39
nagyon jó kis írás!
Kiflee 2014.02.25. 12:43:45
@Noked-Lee: a cikk megszületése 90%-ban a te érdemed, magamtól sose jutott volna eszembe! :D
A csodálatos Óz 2014.02.26. 10:37:51
Kiflee 2014.02.26. 19:04:42
A csodálatos Óz 2014.04.07. 14:19:39
Kiflee 2014.04.07. 19:00:19
azt hittem, Baja Baranya megye... pff.