Napi hír
2011.08.27. 14:24
A Hupikék törpikék után újabb klasszikust ért utol a nácizmus vádja. Konrad Adenhilf, a lipcsei egyetem irodalom tanszékének vezetője szerint A gyűrűk ura is a szélsőjobboldali ideológiák szellemiségében íródott. A professzor szerint a a trilógia világára a századeleji fajelméleti sztereotípiák nyomják rá bélyegüket leginkább.
Így a nordikus fajt képviselő tündék mind magasak, szőkék, a magas kultúrát képviselik Középföldén, és kiemelkednek a tudományok, mágia, erkölcs és harcművészet terén is. Adenhilf szerint az europid ám nem nordikus faj megtestesítői az emberek és hobbitok, akik jószándékúak ugyan, de semmiben nem érhetnek a tündék nyomába. Középfölde ellenpólusát az orkok és uruk-haiok jelentik, akiknek a való világban a negroid rassz tagjai felelnek meg: bőrük, hajuk sötét, testi erejük nagy, értelmük azonban kevés. Bűzben és mocsokban élnek, erőszakosak és nevelhetetlenek, vagyis tipikusan olyanok, amilyennek a századeleji európai lakosság a feketéket képzelte. Szauron seregeit erősítik továbbá a Keletlakók (mongoloid népek) is, továbbá megjelenik a zsidó bajkeverő is (Gríma vagy Kígyónyelv), akit klasszikus antiszemita jellemábrázolással ír le Tolkien.
Adenhilf -aki maga is holokauszttúlélő szülők gyermeke- ezért úgy gondolja, a sztereotípák leküzdésének érdekében nem kívánatos, hogy a jellemformálás szempontjából fontos kamaszkorban az ifjak ilyen burkolt rasszista olvasmányokon nevelkedjenek.
(az írás álhír, de most komolyan: simán elképzelhető, nem?)
Szerző: Noked-Lee
3 komment
Címkék: nácizmus székrekedés gyűrűk ura hupikék törpikék ajvék lipcsei egyetem dózsepalota xanax recept brux egy pulyka eva angelina megapack békés egymás mellet élés
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.